OchAch Studio teoretycznie można by było nazwać pensjonatem, ale to trywialne, beznamiętne określenie zupełnie nie pasuje do istoty tego miejsca. Miejsca, w którym historia dolnośląskiej wsi spotyka się z magią i niespotykaną nigdzie indziej energią. Tej wizyty nigdy nie zapomnisz. Post ten postanowiłam podzielić na dwie części. W pierwszej opiszę Wam sam obiekt i moją pierwszą przygodę z nim związaną. W kolejnej części, która pojawi się już niebawem opowiem do jakich miejsc udało mi się dotrzeć z OchAch’a.

OchAch Studio rzeczywiście wzbudziło we mnie ochy i achy do tego, stopnia, że nie było tygodnia abym nie wracała myślami do tej tajemniczej wyspy. Wyspy, położonej gdzieś na Dolnym Śląsku, otoczonej baśniowymi krainami. Czemu wyspy? Bo tak jak na rajski ląd otoczony morską wodą dostaniesz się tylko łodzią, tak do OchAch dostaniesz się tylko samochodem. W Radomicach, wsi zamieszkałej przez niewiele ponad 100 miejscowych brak jest przystanków autobusowych, a o linii trakcyjnej nie wspominam.

Wiadomo co to znaczy – zupełny brak turystyki masowej, spokój, cisza, niezależność, czas zwolniony o trzy tempa. Jednak mając na wyposażeniu własny środek transportu z OchAch’a można wyruszyć w mniej lub bardziej znane zakątki archipelagu turystycznych możliwości jakimi są krainy Dolnego Śląska.

Obiekt położony jest we wsi Radomice (gmina Wleń, powiat Lwówecki) kilkanaście kilometrów od Jeleniej Góry na terenie Doliny Bobru. Dom składa się z dwóch niezależnych a zarazem spójnych guest house’ów, ze wspomnianego OchAchStudio i W Cieniu Słońca (kinki do FB na dole posta). Stąd niedaleko już do turystycznych miejscowości takich jak Karpacz, czy Szklarska Poręba, gdzie możemy odnaleźć wejścia na wysokogórskie, karkonoskie szlaki ale i dostać się do mniej uczęszczanych miejsc, o których nie przeczytacie w komercyjnych przewodnikach.

Przygoda o dziwo zaczęła się na gdańskim Brzeźnie. Szłam wtedy z moimi BFF4EVER brzegiem plaży i nagle dzwoni telefon – nikt inny tylko Zuza z „Zielono Na Co Dzień”.

-Hej, słuchaj, pojutrze trzeba jechać do Jeleniej Góry, a właściwie pod. Zaraz Ci wszystko wyjaśnię. Tydzień, co najmniej, gotowanie, ogarnianie, opieka nad Chmurką, reszta czasu dla nas. Daj znać za 20 minut.

Chmurka

Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć jaka była decyzja za 20 minut. Po jutrze o 5:00 rano czekałyśmy już na pociąg do Jeleniej Góry. Był to typowy wrześniowy dzień i cały czas lało. W OchAch znalazłyśmy się chyba dopiero około 19:00, już zmierzchało, więc zupełnie nie miałyśmy szansy zobaczyć tego miejsca w całej okazałości. Spać poszłyśmy długo po północy lekko podekscytowane i oszołomione magnetyzmem wnętrza domu, który przy przygaszonym świetle lamp i dźwięku palącego się drewna wydobywającego się z wiekowego kominka, emanował niesamowitą energią. Zamykając oczy nie dowierzałam do jakiego miejsca trafiłyśmy. Nie tylko jako goście, ale i chwilowe gospodynie.

Rano obudziło mnie rżenie konia pasącego się na pobliskiej polanie i trel ptaków, który zupełnie nie był irytujący jak dźwięk porannego budzika, ale subtelny i zachęcający do powitania dnia. Podeszłam do okna i wiedziałam, że będzie to jedna z bardziej pamiętliwych przygód jakie było mi dane przeżyć.

Dom zaprojektowany został przez artystyczne dusze, które zostawiły w nim ogromną część siebie, to widać od razu. Należyta dbałość o detale stanowiące dopełnienie całości wykonanej z naturalnych surowców w tradycyjnym stylu. Na podłodze kamień i drewno, ściany wykończone pobielonym drewnem, w którym można zauważyć pieczołowitą pracę korników w postaci kształtnych korytarzy co tylko jest przypieczętowaniem niezaprzeczalnego faktu, że dom ten żyje dosłownie i w przenośni.

salon

najfajniejszy kominek

wieczorem w kuchni

Góra i Chmura

kuchenne detale

Od frontowej strony budynku można wygodnie ułożyć się w wielkim fotelu, okryć kocem i poczytać książkę, lub po ludzku, nowocześnie scrollować Instagrama. Jeśli oczywiście znajdziesz zasięg. My uwielbiałyśmy celebrować tam każdy posiłek, zaczynając dzień od śniadania i kończąc go pijąc grzane wino przy świetle świeczek przy akompaniamencie nocnych owadów. Jeszcze nigdzie i nigdy nie miałam takiego natchnienia jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków. Jaglane naleśniki z kozią ricottą i chutney’em z czarnego bzu? Jajecznica z grzybami, które wczoraj zbierałyśmy? Brownie z ciecierzycy? Krem z dyni? Krem z cukinii? Dalej wymieniać? Może na tym poprzestanę i zaproszę wszystkich bez planów wakacyjnych do spędzenia ich z nami w OchAch. Tak z n a m i. W lipcu i sierpniu będę miała okazję być małą częścią tego miejsca i przygotowywać posiłki dla gości. Również gości mieszkających w cieniu słońca, w drugiej części domu, noszącej nazwę „W cieniu słońca” :). Wiedziałam, że kiedyś tu wrócę, nie wiedziałam, że w takich okolicznościach.

luz na tarasie

szama

brownie

krem z cukinii

płaskurka na mleku kokosowym z czarnym bzem prosto z krzaka

Tutaj chce się przebywać. Po prostu chcesz leżeć w tym ultra wygodnym hamaku przywieszonym do sufitu w salonie, słuchać płyt z kolekcji gospodarzy, pić ten nieziemski świeżo wyciskany sok z jarmużu i jabłek kupionych na lokalnym rynku w Siedlęcinie… Cieszyć się chwilą, być tu i teraz, odpoczywać, zwolnić oddech, odetchnąć świeżym powietrzem, które pachnie deszczem i trawą. Nawet największy amator wielkomiejskich, kurortowych uciech ugnie się przed energią OchAcha. Kto wie, może nawet przejdzie na wegetarianizm, będzie codziennie rano chodził na polanę zrywać dzikie kwiaty i zioła oraz zadeklaruje powrót do OchAch Studio oczarowany smakiem życia w stylu „slow”.

sok w hamaku

spacer w chmurach z Chmurą

herba i kontemplacja

wieczór i wino

OchAch:Fanpage(KLIK)

W Cieniu Słońca: Fanpage(KLIK)

EDIT 2019: MIEJSCA ZAKOŃCZYŁY SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ